JCI’ı Tanıyın

Kâr amacı gütmeyen uluslararası en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Junior Chamber International (JCI) Genç Liderler ve Girişimciler Derneği, 1915 yılında kurulmuş olan ve 18-40 yaş üyelerden oluşan, 128 ülkede 5.000’inin üzerinde şubesi ve 200.000’i aşkın üyesiyle, topluma pozitif katkı sağlayan aktif genç liderlerin oluşturduğu en büyük küresel bağlantı ağı platformudur. JCI logosu, Birleşmiş Milletlerin logosunu içerisinde barındırmaktadır.

JCI Vizyonu

Genç, aktif yurttaşların, öncü küresel ağı olmak.

JCI Misyonu

Gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişimine katkı sağlamak.

Yaparak öğrenme ilkesini benimseyen JCI’da her görev bir defa ve bir yıl boyunca yapılabilmektedir.

JCI’nin hikayesi, St. Louis, Missouri, ABD’de yaşayan genç bir adam olan Henry Giessenbier Jr. ile başlar. Bu dönem, inanılmaz bir büyüme ve değişim zamanıydı. Giessenbier, etrafındaki genç insanların yeteneklerini ve tutkularını tanıdı ve eğer doğru kaynaklara sahip olsalar, olumlu değişiklikler yaratabileceklerini hayal etti. Bu araçları sağlamak için 1915 yılında St. Louis bölgesindeki ilk JCI hareketini kurdu. Yerel bir hareket olarak başlayan bu hareket hızla yayıldı ve coşkuyla benimsendi. ABD’nin ardından dünya genelinde genç insanlar, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde topluluklarında olumlu etkiler yaratmak için bir araya geldiler.

Giessenbier, JCI’yi genç liderlerin enerjisini çeşitli sivil sorunları aşmak için kullanabilen bir organizasyon olarak gördü. JCI üyeleri, birey olarak gelişme fırsatına sahip olacak, girişimcilik yoluyla ekonomik altyapının refahına katkıda bulunacak, toplum sorunlarını çözme yeteneğini anlayacak ve takdir edecekler ve tüm insanlar arasında iyi niyeti, işbirliğini ve anlayışı teşvik edeceklerdi. Bu kalıcı vizyon, bugün de organizasyon içinde yaşamaktadır.